По Франција и Германија со „нон-пејпер“, ќе има ли посебна улога за Македонија и регионот?

По Франција и Германија со „нон-пејпер“, ќе има ли посебна улога за Македонија и регионот?

Горан Момироски разговара со новинарот на Нова Македонија Александар Србиновски за новиот таен документ на германската влада во кој се зборува за начините на кои ... Прочитај повеќе

Мицкоски: Законот да важи за сите, без разлика дали се од СДСМ или ВМРО-ДПМНЕ

Мицкоски: Законот да важи за сите, без разлика дали се од СДСМ или ВМРО-ДПМНЕ

На 12 април ќе се случи третиот Илинден и од тогаш со народот ќе отпочнеме да испишуваме една нова историја на  европска и просперитетна држава, ... Прочитај повеќе

Заев во обид да измисли нов мултиетнички македонски народ

Заев во обид да измисли нов мултиетнички македонски народ

Премиерот Заев гостин на изборот на Мило Ѓукановиќ за старо нов лидер на црногорската владеачка Демократска партија на социјалистите. Мило Ѓукановиќ е најдолготрајниот политичар на ... Прочитај повеќе

СДСМ го враќа во игра одложувањето на изборите

СДСМ го враќа во игра одложувањето на изборите

Иако датумот за избори политичките лидери веќе го договорија власта повторно на маса ја става опцијата за одложување на изборното соочување. Министеркиата за одбрана Радмила ... Прочитај повеќе

Граѓани им помагаат на жителите од Петровец – чии бараки изгореа до темел, а семејства останаа на улица

Граѓани им помагаат на жителите од Петровец – чии бараки изгореа до темел, а семејства останаа на улица

Им се заканува ли зима без покрив над главите на 10-те фамилии од бошњачката населба во скопски Петровец, чии импровизирани куќи изгореа пред речиси една ... Прочитај повеќе