191 нов случај на Ковид-19, починаа 3 лица

Во последните 24 часа се направени 1350 тестирања, а регистрирани се 191 нови случаи на ковид-19 во:

 • Скопје 96
 • Куманово 4
 • Штип 5
 • Прилеп 13
 • Тетово 15
 • Велес 1
 • Битола 3
 • Кавадарци 1
 • Гостивар 4
 • Гевгелија 4
 • Струмица 5
 • Крива Паланка 2
 • Радовиш 2
 • Кочани 15
 • Пехчево 1
 • Берово 4
 • Валандово 2
 • Виница 5
 • Делчево 2
 • Свети Николе 2
 • Кичево 2
 • Ресен 2
 • Неготино 1

Во болнички услови починати се 3 лица, пациент од Скопје (81г.), од Кичево (67г.) и од Струга (77г.).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 77 оздравени пациенти од:

 • Скопје 19
 • Куманово 9
 • Штип 3
 • Тетово 3
 • Струга 6
 • Охрид 5
 • Кавадарци 3
 • Гостивар 2
 • Гевгелија 2
 • Струмица 2
 • Кочани 14
 • Пробиштип 1
 • Македонски Брод 1
 • Пехчево 1
 • Берово 2
 • Валандово 2
 • Делчево 1
 • Свети Николе 1

Досега во земјата се направени вкупно 195.002 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 18790, бројката на оздравени пациенти е 15341, на починати е 756, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2693.