152 нови случаи на ковид-19, починаа 2 лица

Во последните 24 часа се направени 1630 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 58

-Куманово 5

-Дебар 2

-Штип 5

-Прилеп 4

-Тетово 5

-Струга 6

-Велес 1

-Битола 5

-Охрид 3

-Кавадарци 2

-Гостивар 1

-Гевгелија 6

-Струмица 14

-Кочани 18

-Пробиштип 1

-Берово 4

-Валандово 4

-Делчево 3

-Свети Николе 3

-Кичево 2

Починати се 2 лица, пациент од Охрид (77г) и пациент од Радовиш (62г). Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 126 оздравени пациенти од:

-Скопје 32 -Куманово 17 -Штип 5 -Прилеп 7 -Тетово 7 -Струга 6 -Велес 4 -Битола 1

-Охрид 2

-Гостивар 1

-Гевгелија 15

-Струмица 5

-Крива Паланка 2

-Кочани 7

-Пробиштип 1

-Пехчево 5

-Берово 2

-Виница 3

-Делчево 1

-Кратово 1

-Свети Николе 1

-Кичево 1

Досега во земјата се направени вкупно 181.034 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 17200, бројката на оздравени пациенти е 14312, на починати е 712, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2176.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста