145 нови позитивни случаи на Ковид-19, починаа двајца пациенти

Во последните 24 часа се направени 1772 тестирања, а регистрирани се 145 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 32

-Куманово 15

-Дебар 5

-Штип 8

-Прилеп 8

-Тетово 9

-Струга 4

-Велес 2

-Битола 4

-Охрид 4

-Кавадарци 2

-Гостивар 12

-Гевгелија 1

-Струмица 5

-Крива Паланка 2

-Кочани 3

-Пробиштип 2

-Пехчево 5

-Берово 1

-Виница 2

-Делчево 8

-Свети Николе 4

-Кичево 6

-Неготино 1

Во болнички услови починати се двајца пациенти од Дебар (67г) и Струга (48г). Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 216 оздравени пациент од:

-Скопје 55

-Куманово 31

-Дебар 4

-Штип 10

-Прилеп 4

-Тетово 14

-Струга 10

-Велес 2

-Битола 5

-Кавадарци 6

-Гостивар 39

-Гевгелија 1

-Струмица 1

-Крива Паланка 1

-Кочани 4

-Пробиштип 1

-Демир Хисар 4

-Македонски Брод 2

-Берово 2

-Виница 3

-Делчево 3

-Свети Николе 4

-Кичево 10

Досега во земјата се направени вкупно 151.706 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 14600, бројката на оздравени пациенти е 11741, на починати е 606, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2253.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста