142 нови случаи на Ковид-19, починаа 5 лица

Во последните 24 часа се направени 1542 тестирања, а регистрирани се 142 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 37
-Куманово 18
-Дебар 1
-Штип 3
-Прилеп 8
-Тетово 13
-Струга 3
-Битола 4
-Гостивар 9
-Струмица 4
-Крива Паланка 8
-Радовиш 1
-Крушево 1
-Кочани 5
-Пробиштип 3
-Македонски Брод 2
-Пехчево 4
-Берово 2
-Валандово 1
-Виница 3
-Делчево 7
-Кратово 1
-Кичево 2
-Ресен 2

Починати се 5 лица, пациент од Гостивар (69г), од Прилеп (84г), од Охрид (84г), од Македонски Брод (46г) и пациент од Штип (58г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 98 оздравен пациент од:

-Скопје 20
-Куманово 10
-Штип 10
-Прилеп 4
-Тетово 3
-Струга 11
-Велес 4
-Битола 3
-Охрид 2
-Кавадарци 4
-Гостивар 6
-Гевгелија 1
-Струмица 1
-Кочани 1
-Пехчево 2
-Берово 3
-Виница 1
-Делчево 4
-Свети Николе 3
-Кичево 5

Досега во земјата се направени вкупно 163.132 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 15555, бројката на оздравени пациенти е 12994, на починати е 642, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1919.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста