134 позитивни случаи на Kовид-19, 8 починати

Во последните 24 часа се направени 1.173 тестирања, а регистрирани се 134 нови случаи на ковид-19, информираат од Министерството за здравство.

По градови, нови случаи има во:

-Скопје 97
-Куманово 5
-Прилеп 1
-Тетово 11
-Струга 3
-Велес 1
-Битола 1
-Кавадарци 1
-Крушево 2
-Валандово 1
-Кратово 1
-Кичево 2
-Ресен 7
-Неготино 1

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа три лица од Скопје, пациент (68г) хоспитализиран на 6 јуни, пациентка (65г) хоспитализирана на 13 јуни и пациентка (76г) хоспитализирана на 7 јуни.

Во ГОБ „8 септември“ починаа две лица од Скопје, пациент (77г) примен на 6 јуни и пациентка (77г) хоспитализирана во болницата на 10 јуни. На Клиниката за урологија почина пациент од Куманово (68г).

Во КБ Тетово починати се две лица на 13 јуни, пациент (67г) и пациентка при прием (71г). Позитивни резултати на ковид-19 на двајцата пациенти се потврдени постмортем.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 34 оздравени пациенти од:

-Скопје 6
-Куманово 23
-Прилеп 2
-Тетово 1
-Велес 2

Advertisements