108 нови случаи на ковид-19 во Македонија, починаа двајца пациенти

Во последните 24 часа се направени 1902 тестирања, а регистрирани се 108 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 45
-Куманово 18
-Дебар 1
-Штип 11
-Прилеп 3
-Тетово 2
-Струга 4
-Велес 4
-Гостивар 9
-Струмица 2
-Виница 2
-Делчево 4
-Свети Николе 3
Починати се двајца пациенти од Куманово (64г и 72г).
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 112 оздравени пациенти од:
-Скопје 32
-Дебар 1
-Штип 20
-Прилеп 4
-Тетово 4
-Велес 3
-Битола 5
-Гостивар 11
-Кочани 2
-Демир Хисар 1
-Македонски Брод 8
-Свети Николе 9
-Кичево 12
Досега во земјата се направени вкупно 130.840 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 13076, бројката на оздравени пациенти е 9625, на починати е 551, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2900.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста