Џон Кери го повика Трамп да поднесе оставка

U.S. Secretary of State John Kerry speaks with the media after attending the Mideast peace conference in Paris, France, January 15, 2017 . REUTERS/Alex Brandon/Pool - RC15B9C90800

Поранешниот американски државен секретар Џон Кери го повика претседателот на САД, Доналд Трамп да си поднесе оставка.

Кери не исклучи можност да се кандидира на изборите за претседател на САД во 2020 година.

– Во моментот не планирам таква можност, но не ја отфрлам, изјави Кери.

Тој го оквалификува како срамно запирањето на работата на американската Влада поради несогласување меѓу конгресмени демократи и претседателот Трамп за прашањето за финансирање на ѕидот на границата со Мексико.

Кери го обвини Трамп и за кажување невистини особено во врска со Парискиот договор за климата.