Шестмина загинати при пожар во стан во Швајцарија

Најмалку шест лица, меѓу кои и деца, загинаа денеска при пожар што избувна во стан во градот Золотурн во северозападниот дел на Швајцарија.

Локалната полиција информира дека при пожарот се повредени четири лица, кои се хоспитализирани.

Првичните резултати од истрагата укажуваат дека причина за пожарот нејверојатно е „неправилно користење на прибор за пушење“.

Во врска со избувнувањето на пожарот швајцарската полиција приведе едно лице.