Шеикот на Катар му подари скапоцен приватен авион на Ердоган

epa04583476 Turkish President Recep Tayyip Erdogan (R) and his wife Emine (L) hold hands as they disembark from the plane upon their arrival at the Aden Abdulle International Airport, Mogadishu, Somalia, 25 January 2015. According to reports Erdogan arrived, after a delay due to his trip to Saudi Arabia, and despite an attack by a suicide bomber on a Mogadishu hotel where Somali and Turkish diplomats were meeting, for his trip to the country where Turkey has invested in a training and research hospital among other projects. EPA/SAID YUSUF WARSAME

Шеикот на Катар, Тамим бин Хамад ал Тани му подари авион „Боинг 747-8“ на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган.

Се работи за еден од најскапите приватни авиони во светот, чија вредност се проценува на 367 милиони долари.

Леталото денеска беше испорачано на аеродром во Истанбул. Боингот може да пренесе 76 патници и 18 членови на екипажот, а содржи и професионални сали за состаноци, како и мала болница.

До неодамна авионот се користел за превоз на членови на кралското семејство на Катар.

Анкара и Дпха негуваат исклучително блиски партнерски односи и заеднички настапуваат во политичките превирања на Блискиот Исток, а Катар и помогна на Турција и при неодамнешната монетарна криза.