НАЈНОВИ ВЕСТИ

Хаваи: Во огромните пожари изгореа повеќе објекти, спасени се луѓето кои скокнаа во океанот

Во шумските пожари на Хаваите поттикнати од ураганот Дора изгореа повеќе објекти, што доведе до евакуација на населението и затворање на училиштата. Спасувачите од океанот извлекле десетина лица кои скокнале за да избегаат од чадот и пламенот, пишува Гардијан.Американската крајбрежна стража реагираше во областите каде што луѓето скокаа во океанот за да избегаат од огнот и чадот“, се вели во соопштението на округот Мауи. Крајбрежната стража објави на Твитер дека екипажот спасил 12 лица од водата кај Лахаина.

Пожарите на Хаваи се разликуваат од повеќето пожари во западниот дел на САД. Тие најчесто започнуваат на големи пасишта во посувите делови на островот и генерално се многу помали од пожарите на копното на САД.

Вршителот на должноста гувернер Силвија Лук издаде проглас за вонредна состојба во име на гувернерот Џош Грин, кој е на патувањето, и ја активираше Националната гарда на Хаваите.

Пожарите на Хаваите поттикнати од силните ветрови уништија бројни објекти и ги принудија жителите да се евакуираат и да ги затворат училиштата во неколку окрузи, додека силните ветрови го отежнуваат гаснењето.

Ураганот Дора, кој минуваше на 805 километри јужно од синџирот на островот е делумно виновен за налетите на ветерот со брзина од 156 километри на час што ја прекинаа струјата во текот на ноќта и ги приземјија противпожарните хеликоптери, соопшти Националната метеоролошка служба

Вршителот на должноста гувернер Силвија Лук издаде проглас за вонредна состојба во име на гувернерот Џош Грин, кој е на патувањето, и ја активираше Националната гарда на Хаваите.