Филм за животот на Шумахер ќе биде претставен на „Канскиот филмски фестивал“

Mandatory Credit: Photo by Canio Romaniello/SilverHub/REX/Shutterstock (8841895g) Atmosphere 'Twin Peaks' premiere, 70th Cannes Film Festival, France - 25 May 2017

Документарецот за животот на седумкратниот светски шампион во „Формула 1“, Михаел Шумахер ќе биде претставен на „Канскиот филмски фестивал“.

Предвидено е филмот да биде прикажан на екраните на 5 декември оваа година.

Познато е дека во документарецот ќе бидат прикажани интервјуа на сопругата на Корина, ќерката на Гина и синот на Шумахер, Мик.

За потсетување, на 29 декември 2013 година Шумахер се повреди при скијање на Алпите во Франција. Повеќе од шест месеци тој беше во кома, и оттогаш никогаш не се појави во јавноста.