НАЈНОВИ ВЕСТИ

Уапсен човек кој сакал да оди на погребот на убиените во неодамнешните инциденти во Косово

Уапсен човек кој сакал да оди на погребот на убиените во неодамнешните инциденти во Косово

Косовската полиција денеска на граничниот премин Јариње го уапси србинот Лазар Ј. од Звечан. како што пренесуваат српските медиуми, Лазар Ј. одел на погребот на Стефан Недељковиќ кој загина во последните немири во Косово. Граничните премини Јариње и Брњак се уште се затворени за влез во Косово. Канцеларијата за Косово соопшти дека овој нехуман и нецивилизиран чин ја покажува сета антисрпска природа и вистинското лице на режимот на Албин Курти и Приштина, за кој ништо не е свето, па дури и моментот на најголемиот тагата и тагата на србите се користат за угнетување и пресметка со нашиот народ. Канцеларијата соопшти дека Лазар без причина бил изваден од автомобилот во кој се наоѓал и дека е приведен на преминот Јариње, додека остатокот од колоната срби што отишле на погребот продолжиле кон врњачка бања. Канцеларијата за Косово и метохија обезбеди адвокат кој се обидува да ги утврди сите околности за неговото апсење.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста