Уапсен сериски убиец на жени во Америка, телата ги оставал на плажите во Њујорк

Едно лице е осомничено и уапсено за серија убиства на жени во близина на плажата Гилго на јужниот брег на Лонг Ајленд, Њујорк, изјавија за Њујорк Тајмс три лица запознаени со случајот.

Полицајците опколија блок згради на Првата авенија во паркот Масапеква, а на местото на настанот беа видени повеќе полициски возила и полицајци.

Еден осомничен е уапсен за серија убиства на жени во близина на плажата Гилго на јужниот брег на Лонг Ајленд, Њујорк, изјавија за Њујорк Тајмс три лица запознаени со случајот.

Полицајците опколија блок згради на Првата авенија во паркот Масапеква, а на местото на настанот беа видени повеќе полициски возила и полицајци.

Станува збор за серија убиства што се случуваат повеќе од една деценија. Како што пренесува Њујорк Тајмс, 11 тела биле откриени во оддалечена област на околу 40 милји од центарот на Менхетен.

Во мај 2010 година, Шенан Гилберт, 24-годишна проститутка од Џерси Сити, исчезнала на Лонг Ајленд. Таа исчезна за време на придружба во Оук Бич, затворена заедница на околу пет километри од плажата Гилго.

Седум месеци подоцна, полицијата на округот Суфолк откри четири завиткани тела покрај Оушн Парквеј, на околу три милји од местото каде што Гилберт последен пат била видена жива. Во 2011 година, тие беа идентификувани со ДНК како Амбер Лин Костело, Морин Брејнард-Барнс, Меган Вотерман и Мелиса Бартелеми.

Сите биле во дваесеттите години и работеле како проститутки. Подоцна истата година беа пронајдени посмртните останки на Валери Мек, 24-годишна мајка од јужен Њу Џерси, која работела како проститутка и исчезнала пред 20 години.

На тој простор се пронајдени вкупно останките на девет жени, маж и мало дете. Полицијата соопшти дека верува дека некои од убиствата се дело на сериски убиец, но истрагата со години е неплодна.

Во 2020 година, истражителите на прес-конференција открија фотографија од, како што рекоа, значаен доказ собран на почетокот на истрагата: црн кожен ремен украсен со пар букви околу 1,25 сантиметри. Истражителите рекоа дека тоа значи иницијали „W H“ или „H M“.

Посмртните останки на Шенан Гилберт беа пронајдени во декември 2011 година, но инспекторите рекоа дека не веруваат дека нејзината смрт е поврзана со сериски убиец. Семејството Гилберт не се согласи и бараше објавување на повеќе докази.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста