НАЈНОВИ ВЕСТИ

Трет ден беснеат пожарите во Грција

Трет ден пожарникарите се борат со пожарите во Грција на три главни фронта, кои се уште горат во западна Атика, Лутраки и Родос.

Ноќта беше особено тешка во сите три области, а утрово воздушните средства повторно беа вклучени во борбата со огнената стихија, пренесува „Катимерини“.

Како што соопшти претставникот на противпожарната служба, Василис Ватракојани, на три главни фронта дејствуваат противпожарните сили, односно пет авиони и осум хеликоптери се распоредени во западна Атика, четири авиони и три хеликоптери во Лутраки и три авиони и три хеликоптери на Родос.

Најтешка е состојбата во Дервенохорија, каде пожарот кој во текот на ноќта беше насочен кон Влихада, се уште е активен, бидејќи и покрај големите напори, пожарникарите се соочуваат со постојани разгорувања и промени во правецот на огнот.