Тешка ноќ во Украина – воздушни напади и во Киев

Поголемиот дел од Украина во текот на ноќта беше под воздушна тревога.

Наводно, русите нападнаа повеќе локации, вклучително и напад со беспилотно летало врз Киев, изјави Серхи Попко, шеф на воената администрација на градот Киев.

Тој рече дека Киев бил нападнат и според прелиминарните информации има штети или жртви.

Во текот на ноќта, наводно, руските сили истрелаа 30 крстосувачки ракети, еден проектил од авион и 32 беспилотни летала камикази кон Украина.

Украинците тврдат дека нивната противвоздушна одбрана уништила 37 воздушни цели, а сите дронови испратени кон Киев ги собориле. Штети се забележани и во други региони како Житомир, Одеса, Миколаев и Херсон.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста