НАЈНОВИ ВЕСТИ

Тајфун во Тајван: поплави и свлечишта, над 200.000 луѓе без струја, десетици повредени

Тајфунот Хаикуи го погоди Тајван со обилни дождови и силен ветер, оставајќи најмалку 226.000 домаќинства без струја и многу повредени, соопштија денеска властите. Според тајванскиот Оперативен центар за итни операции, Хаикуи го поминал јужниот дел на Тајван и влегол во Тајванскиот теснец рано во понеделникот. Ослабеното невреме продолжи кон јужните делови на Кина.

Силниот ветер корнеше дрвја во источниот и јужниот дел на Тајван и го прекина снабдувањето со електрична енергија. Вчера невремето достигна максимални постојани ветрови од околу 150 километри на час со налети до околу 190 километри на час. Невремето предизвика и лизгање на земјиштето и поплави.

Министерот за внатрешни работи Лин Ју-чанг, кој го предводи ЦЕОК, денеска ги повика жителите да останат во состојба на готовност за можни катастрофални поплави во некои планински области каде што падна силен дожд во изминатите четири дена.

Според ЦЕОК, најмалку 78 лица се повредени во сообраќајни несреќи, вклучувајќи возачи на скутери и возачи на автомобили кои биле погодени од паднати дрвја. Најмалку 226.000 домаќинства на островот останаа без струја.

Околу 8.000 жители биле евакуирани, а 1.916 луѓе биле сместени во јавни засолништа за време на преминувањето на Хаикуи, според центарот за итни операции. Бурата ќе продолжи да влијае на времето во Тајван до вторник рано, кога центарот за итни операции очекува укинување на предупредувањето за тајфун.