Средба на Трамп со карипските лидери

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ќе има средба со лидерите на карипските држави кои го поддржуваат венецуелскиот опозициски лидер Хуан Гуаидо.

Трамп ќе има средба со лидерите на бахами, Домениканска република, Хаити, Јамајка и Света Луција во својот приватен клуб во Палм Бич на Флорида.

Членките на карипските земји, познати како КАРИКОМ, официјално се залагаат за разговори меѓу венецуелскиот претседател Николас Мадуро и Гуидо. Повеќето членки ја отфрлија резолуцијата на Организацијата на американски држави, кои го поддржуваат Гуаидо.