Симеоне може да биде казнет за своето однесување во мечот со Јувентус

Тренерот на Атлетико Мадрид, Диего Симеоне може да биде казнет за натпреварите во Лигата на Шампионите поради непристојниот гест, прикажан од него во првиот осминафинален дуел против Јувентус (2:0).

За време на радоста по постигнатиот гол, Аргентинецот ги испровоцира фановите на Италијанците, свртувајќи се кон нив и ставајќи ги рацете во областа на препоните.

Според „Газета дело Спорт“, УЕФА може да поднесе тужба против Симеоне поради извештајот на судиите од натпреварот.

Во исто време, во корист на Чоло може да биде тоа што тој се извини. Стручњакот изјави дека бил под влијание на емоциите.