Се формира нова суперклеточна бура: Словенија и Хрватска во најголем ризик од невреме

Над Северна Европа има силен циклон, а како дел од него студен фронт, кој ја „подели“ Европа на два дела.

Овој студен фронт подели две сосема спротивни воздушни маси, топли од исток и југоисток и значително постудени од север и запад, кои продреа од Атлантикот низ цела Западна Европа до Алпите и до Шпанија и донесе силни грмотевици, обилни врнежи и ладење.

Пристигнувањето на свежа воздушна маса над многу топла површина и атмосфера предизвика атмосферата да реагира бурно и да создаде многу силни, дури и суперклеточни бури.

Во неделата тие ги погодија Мајорка и Ибица во западниот Медитеран, потоа Корзика и Сардинија, а во исто време се формираше секундарен циклон над Џеновскиот залив. Зад себе донесе многу студена воздушна маса, а Алпите ги зафатија обилни дождови, пренесува Телеграф.

Силно невреме по целиот студен фронт го зафати викендов од Шпанија и јужна Франција низ северна Италија и Алпите до јужна Германија, Австрија, Чешка, Словачка и јужна Полска. И во овие области имаше локални суперклеточни бури.

Во текот на утрешниот ден на Алпите се очекуваат вистински есенски температури од 10 до 15°С, а во повисоките предели се очекува пообилен снег.

Студениот фронт и циклонот ќе напредуваат на исток и ќе туркаат топла воздушна маса пред него над југоисточна Европа. Во понеделник во нашето подрачје ќе биде топло, но веќе во текот на денот грмежи и врнежи, заедно со заладувањето, ќе го зафатат подрачјето на Јадранското Море, Словенија и Хрватска, а во вторник Србија и ќе донесат пад на температурата на воздухот за десет степени. .Според досегашните прогнози, најголем ризик од невреме се очекува во Словенија, Хрватска и Црна Гора, како и на Јадранот, додека заладувањето во поблага форма кога се во прашање невремето и врнежите ќе стигне до Србија.

Advertisements