Се самоуби милијардерот, обвинет за педофилија, Џефри Епстајн

FILE - This March 28, 2017, file photo, provided by the New York State Sex Offender Registry shows Jeffrey Epstein. Newly released court documents show that Epstein repeatedly declined to answer questions about sex abuse as part of a lawsuit. A partial transcript of the September 2016 deposition was included in hundreds of pages of documents placed in a public file Friday, Aug. 9, 2019 by a federal appeals court in New York. Epstein has pleaded not guilty to sex trafficking charges after his July 6 arrest. (New York State Sex Offender Registry via AP, File)

Осомничениот педофил Џефри Епстајн изврши самоубиство, објави „Њујорк тајмс“, повикувајќи се на полициски извори.

Според весникот, рано изутринава е изнесено тело од затворот во Менхетан, каде Епстајн издржуваше затворска казна и потоа е пренесен во локалната болница.

Епстајн беше во федерален затвор во Менхетен, каде чекаше судење по обвиненијата за трговија со сексуално робје. Точното време и околности на самоубиството на Епстајн не се познати.

Милијардерот следната година на суд требаше да се соочи со обвиненијата за сексуално злоставување на десетици малолетни девојки во Њујорк и на Флорида. Тој пред две недели се обиде да се самоубие во затворот , по што беше ставен под 24-часовна стража. Епстајн, кој беше уапсен на почетокот на јули поради федерални обвиненија, тогаш беше пронајден на подот на својата ќелија во положба на фетус и имал траги од повреди на вратот.

Доколку на претстојното судење тој беше прогласен за виновен, ќе се соочеше со затворска казна до 45 години.