Седум загинати во поплавите во Грција, Бугарија и Турција

Во силното невреме што ги погоди Грција, Турција и Бугарија во вторникот и предизвика поплави, загинаа најмалку седум лица, вклучително и двајца туристи кои беа однесени од поројните дождови што зафатија камп во северозападна Турција.

Турскиот министер за внатрешни работи Али Јерликаја изјави дека уште четири лица се водат како исчезнати откако поплавите погодија камп во провинцијата Киркларели, во близина на границата со Бугарија. Тој рече дека на локацијата биле околу 12 туристи.

Тимовите за пребарување лоцираа две тела, рече тој на X, платформата за социјални медиуми порано позната како Твитер.

„Потрагата и спасувањето на исчезнатите (четворица) продолжува без прекин“, додаде тој.

Дождовите оштетија и принудија да се затвори главниот пат, објави телевизијата ХаберТурк.

Во Истанбул силен дожд поплави улици и куќи во две населби, при што загинаа најмалку двајца, се наведува во соопштението на канцеларијата на гувернерот.

Advertisements