Североисточна Австралија погодена од поплави

An aerial view shows flood waters in the suburb of Hyde Park, Townsville, North Queensland, Australia, February 4, 2019. AAP Image/Dave Acree/via REUTERS ATTENTION EDITORS - THIS IMAGE WAS PROVIDED BY A THIRD PARTY. NO RESALES. NO ARCHIVE. AUSTRALIA OUT. NEW ZEALAND OUT.

По високите температури делови од Австралија се погодени од катастрофални поплави.

Си-Ен-Ен јави дека поради надојдената водата на улиците „испливаа“ крокодили и змии.

Поради закана од поплави во североисточниот дел на Австралија наредена е евакуација на повеќе од 20.000 луѓе.

Градот Таунсвил во Квинсленд речиси е целосно под вода, а се очекува да расте и нивото на водата во реката Рос.

Метеоролозите најавиваат дожд и во следните денови.