НАЈНОВИ ВЕСТИ

Свет

Свет

Шестти ден примирје во Газа: Досега ослободени 60 се ослободени и 180 палестински затвореници

ноември 29, 2023

Примирјето меѓу Израел и Хамас влезе во шестиот ден, а подоцна денеска се очекува уште една размена на израелски заложници за палестински затвореници, додека меѓународните ... Прочитај повеќе

Денеска ќе бидат ослободени уште 10 заложници во Газа

ноември 28, 2023

Владата на Израел добила список кој содржи 10 заложници кои ги држел Хамас во Газа, а кои се очекува да бидат ослободени денеска според продолжениот ... Прочитај повеќе

САД и Германија ќе продолжат со континуирана помош за Украина

ноември 25, 2023

По враќањето од ненадејната посета на Киев претходно оваа недела, американскиот секретар за одбрана Лојд Остин го одржа 17-тиот состанок на Контакт групата за одбрана ... Прочитај повеќе

Примирјето стапи на сила во Газа: „Ништо не е готово додека не се заврши“

ноември 24, 2023

Утринава стапи на сила четиридневно примирје меѓу Израел и Хамас во Појасот Газа, а попладнево ќе бидат ослободени 13 заложници. Примирјето првично требаше да биде ... Прочитај повеќе

Ослободувањето на заложници од Газа одложено

ноември 23, 2023

Ослободувањето на првите заложници од Појасот Газа нема да се случи пред петок, вели израелскиот советник за безбедност Цачи Ханбеги. „Преговорите за ослободување на нашите ... Прочитај повеќе

Договорено примирје: Прекин на огнот, размена на заложници во Газа со палестински затвореници

ноември 22, 2023

По неколкунеделната војна, конечно, владата на Израел и Хамас објавија договор со кој се овозможува ослободување на најмалку 50 заложници во Газа, а за возврат ... Прочитај повеќе

Прво видео од заробените индиски работници во тунел

ноември 21, 2023

За прв пат откако се урна тунелот во северната индиска држава Утараханд беа снимени работниците заробени во тунелот. Веќе девет дена во тунелот се заробени ... Прочитај повеќе

ИДФ со нови шокантни откритија под Џамија во Газа

ноември 21, 2023

Израелската армија во најновото соопштение вели дека под Џамија во населбата Зејтун, во градот Газа, пронашла работилница што наводно палестинската милитантна група Хамас ја користи ... Прочитај повеќе

Хамас: Блиску сме до примирје со Израел

ноември 21, 2023

„Блиску сме до договор за примирје со Израел. Го испративме нашиот одговор до катарските преговарачи“, изјави шефот на палестинската милитантна група Исмаил Ханијех, иако двете ... Прочитај повеќе

ОН згрозени од ужасите во последните 48 часа во Газа

ноември 20, 2023

Високиот комесар за човекови права на Обединетите нации Фолкер Турк изјави дека е „згрозен од ужасните настани во последните 48 часа во Газа“. „Убиствата на ... Прочитај повеќе

Израелците се префрлија на индонезиската болница во Газа, има нови жртви

ноември 20, 2023

Најмалку осум лица загинаа во напад на Израелските одбранбени сили врз индонезиската болница во Појасот Газа, јавуваат светските агенции. По воената операција во најголемиот болнички ... Прочитај повеќе

Нападите на милитантите поддржани од Иран не попуштаат

ноември 18, 2023

Ова видео го прикажува најновиот напад на САД врз објект за обука што го користат иранската војска и нејзините посредници во источна Сирија. Американски борбени ... Прочитај повеќе

Нетанјаху: Се обидуваме да минимизира цивилни жртви, но безуспешно

ноември 17, 2023

Израел прави се што може за да ги извлече цивилите од опасност додека се бори со Хамас во Газа, вклучително и фрлање летоци со предупредување ... Прочитај повеќе

Најголемата болница во Газа без кислород и вода, тврди директорот

ноември 17, 2023

Директорот на болницата Мухамад Абу Салмија изјави дека таа останала без кислород и вода и дека пациентите врескаат од жед. „Условите во болницата се трагични. ... Прочитај повеќе