САД го поканија Путин да го посети Вашингтон

HELSINKI, FINLAND - JULY 16: U.S. President Donald Trump (L) and Russian President Vladimir Putin shake hands during a joint press conference after their summit on July 16, 2018 in Helsinki, Finland. The two leaders met one-on-one and discussed a range of issues including the 2016 U.S Election collusion. (Photo by Chris McGrath/Getty Images)

САД го поканија рускиот претседател Владимир Путин да го посети Вашингтон, изјави Џон Болтон, советник на американскиот претседател Доналд Трамп за национална безбедност.

– Трамп и Путин ќе се сретнат наскоро, во Париз, на 11 ноември, рече Болтон на прес-конференција во грузискиот главен град Тбилиси.