Регистрирани се 115 нови случаи на ковид-19 во Македонија, починат е еден пациент

Во последните 24 часа се направени 1665 тестирања, а регистрирани се 115 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 34

-Куманово 10

-Штип 14

-Прилеп 15

-Тетово 3

-Струга 13

-Битола 4

-Охрид 4

-Гостивар 2

-Крива Паланка 1

-Радовиш 1

-Крушево 1

-Кочани 1

-Пробиштип 2

-Македонски Брод 1

-Пехчево 1

-Берово 2

-Виница 3

-Делчево 1

-Свети Николе 2

Починат е еден пациент од Гостивар на возраст од 76 години. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 368 оздравени пациент од:

-Скопје 64

-Куманово 74

-Дебар 28

-Штип 30

-Прилеп 5

-Тетово 48

-Струга 9

-Битола 6

-Охрид 3

-Кавадарци 20

-Гостивар 36

-Гевгелија 1

-Струмица 4

-Крива Паланка 6

-Радовиш 1

-Кочани 4

-Пробиштип 1

-Демир Хисар 2

-Македонски Брод 3

-Кратово 1

-Свети Николе 9

-Кичево 12

-Неготино 1

Досега во земјата се направени вкупно 149.934 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 14455, бројката на оздравени пациенти е 11525, на починати е 604, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2326.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста