Променливо облачно со локален дожд и ветер

 Умерено облачно време ќе преовладува денеска во Македонија. Попладне во западните делови  ќе биде значително облачно со локален дожд, кој наместа ќе биде пороен и ќе има ретки грмежи.

Утринската температура ќе се движи од два до 11, а дневната од 21 до 27 степени.

Во Скопје ќе биде сончево со умерена облачност и слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Утринската температура ќе се спушти до осум, а дневната ќе се искачи до 25 степени.

Од вторник ќе преовладува претежно сончево време, со малку постудени утра.