Премиерот на Пакистан упати покана до Индија да ги решат билатерални спорови

Пакистан соопшти дека премиерот на земјата Имран Кан му напишал писмо на својот индиски колега, изразуваќи желба за решавање на нерешените спорови меѓу двете држави, вклучувајќи прашања како поделби регион на Кашмир.

Портпаролот на пакистанското Министерство за надворешни работи Мохамад Фајсал напиша вчера на Твитер дека писмото на Кан е  одговор на претходно изразената визија за „значајна и конструктивна заложба” од индискиот премиер Нарендра Моди.

Хан, исто така, во писмото предложи министрите за надворешни работи на двете земји да се сретнат на маргините на Генералното собрание на ОН во Њујорк подоцна овој месец.

Министерството за надворешни работи на Индија  позитивно одговори на предлогот за таков состанок.

Пакистан и Индија водеа две од трите војни меѓу себе од добивањето на нивната независност во 1947 година поради спорниот хималајски регион на Кашмир, поделен меѓу двете земји, од кои секоја има претензии кон него.