НАЈНОВИ ВЕСТИ

Почина Ратка Димитрова

На 80 годишна возраст почина Ратка Димитрова, пратеничката од првиот парламентарен состав.

Димитрова беше координатор на првата пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието во период од 1991 до 1994 година.

Таа е мајка на политичарот и доскорашен министер за надворешни работи, Никола Димитров.

Покрај работата како пратеник, таа имаше богата кариера како виолинистка со бројни концерти во Македонија и пошироко.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста