Пожари во Грција и голема трагедија: Двајца пилоти загинаа по пад на противпожарен авион

Двајца пилоти на грчките воздухопловни сили загинаа откако авион се урна при гаснење на шумските пожари на грчкиот остров Евија, соопштија официјални лица.

Авионот со водена бомба се урнал додека се борел со шумски пожар во близина на Платанистос, соопшти Министерството за одбрана.

Пилотите беа именувани како 34-годишниот Цдр Христос Мулас и неговиот копилот, 27-годишниот Перикле Стефанидис.

Интензивниот европски топлотен бран, исто така, предизвика шумски пожари низ Сицилија, Алжир и Тунис.

Грчката телевизија го прикажа авионот на Canadair како лета ниско за да испушти вода на оган пред нагло да се удри во рид и да се запали.

Државната телевизија ЕРТ јави дека авионот се урнал над градот Каристос на островот, каде горел пожар.

Авионот бил меѓу најмалку три други авиони и околу 100 пожарникари кои се справуваат со пожарите во Евија.

Министерот за одбрана Никос Дендиас рече дека пилотите ги загубиле животите „за време на должноста… додека се обидувале да ги заштитат животите и имотот на граѓаните, како и животната средина на нашата земја“.

Во грчките вооружени сили е прогласена тридневна жалост, соопшти Министерството за одбрана.

Екипите за вонредни состојби непрекинато се бореа со пламенот на десетици фронтови во вторникот, рече министерот на грчката влада Василис Кикилијас.

Крит, најголемиот грчки остров, е ставен во состојба на готовност, а жителите се предупредени дека постои „екстремен ризик“ од пожар.

Повеќе летови за евакуација се одвиваат од Родос, додека повеќе од 20.000 луѓе се евакуирани од домовите и одморалиштата во последните денови.

Меѓународен панел на научници рече дека сегашните услови не би можеле да се случат без климатските промени предизвикани од човекот.

На друго место во Средоземното Море, италијанскиот остров Сицилија се бори со пожарите во текот на ноќта по неколку недели рекордни температури.

Локалните медиуми предупредија дека градот Палермо е „опкружен“ од пожари, вклучително и пожар што принуди привремено затворање на аеродромот во Палермо во вторникот.

Северна Италија е зафатена од насилни бури и силни ветрови кои корнеа дрвја и кренаа покриви од зградите.

На некои места, град со големина на тениско топче повреди луѓе, оштетија автомобили и уништија земјоделски култури.

Алжир, исто така, се бори да ги контролира шумските пожари долж медитеранскиот брег во кои загинаа најмалку 34 луѓе.

Голем број луѓе се здобија со изгореници и вдишување чад, додека повеќе од 1.500 беа евакуирани од пожарите во 16 провинции.

Advertisements