Петмина загинати при снежна бура во Калифорнија

In this photo provided by Northstar California, groomers prepare the Big Easy chairlift for guests to enjoy the 96 inches of new snow from the latest round of storms Thursday, Jan. 12, 2017, at the Northstar California resort in Truckee, Calif. The massive rain and snowfall that prompted a rare blizzard warning in parts of the Sierra was helping much of Northern California recover from a six-year drought. The series of storms has also added 39 billion gallons of water to Lake Tahoe since Jan. 1. (Northstar California via AP)

Најмалку пет луѓе загинаа во снежната бура што погоди делови од Калифорнија.

Во планинската област на Сиера Невада падна повеќе од 1,5 метри снег.

Според метеоролозите се очекуваат нови снежни врнежи во текот на претстојниот викенд, посебно на Карпестите планини и американскиот Средниот Запад.

Од вторникот во сила е наредбата за евакуација на населението од некои делови на Лос Анџелес и на Санта Барбара поради опасност од одрони во подрачјата кои минатата година беа зафатени од пожари.