Оформен е предмет против судијката од Градачац за свирепото тројно убиство

Дисциплинскиот обвинител на Босна и Херцеговина отвори случај против судијката Лејла Нумановиќ од Градачац, која на предлог на полициската управа од градот одбила да изрече забрана за задржување на Нермин Сулејмановиќ кој потоа ја уби Низама Хеќимовиќ.

„Дисциплинското обвинителство ќе ги испита релевантните факти за случајот, со цел да ги испита наводите за повреда на службената должност на судијата во процесот на одлучување“, велат од Канцеларијата на Дисциплинскиот обвинител на Високиот судски и обвинителски совет (ВССК).

Само четири дена пред убиството, судијката Лејла Нумановиќ донесе одлука со која го отфрли предлогот на полициската управа Градачац. Таа не му наложи на Нермин Сулејмановиќ мерка за забрана на вознемирување, следење и приближување на жртвата кон Низама Хеќимовиќ.

Погребот на Низама Хеќимовиќ (38), која во петокот ја уби нејзиниот невенчан сопруг Нермин Сулејмановиќ, ќе биде извршен денеска пред џамијата во Мионица – Крчевина.

Владата на Тузланскиот кантон на вонредна седница донесе одлука според која понеделник во тој кантон е прогласен за Ден на жалост, по повод убиствата на невини граѓани во областа Градачац.

„Членовите на Владата на кантонот Тузла ќе ги почитуваат желбите на членовите на семејството, никој од официјалните лица да не присуствува на погребот“, соопшти кантоналната влада.

Нермин Сулејмановиќ ја уби Низама Сулејмановиќ бидејќи го пријавила во полиција за семејно насилство. Тој на социјалните мрежи го пренесуваше убиството на Низама, а потоа продолжи со крвавиот пир во кој уби вкупно тројца и рани уште три лица.

Продолжуваат протестите низ БиХ поради тројното убиство

За поддршка на сите жртви на насилство денеска низ Босна и Херцеговина ќе се одржи мирен собир и протестна прошетка. Мирниот протест со почеток во 18 часот на плоштадот Алија Изетбеговиќ во Зеница се организира по повод неодамнешното повеќекратно убиство во Градачац, кога Нермин Сулејмановиќ уби три лица, по што рани исто толку и на крајот се самоуби.

„Време е да се каже: Стоп за насилството и стоп за фемицидот во оваа земја“, се вели во соопштението на собирот на социјалните мрежи, организиран од Емина Бабиќ, пратеник во собранието на градот Зеница.

Иницијативата на граѓаните на Мостар денеска во 18 часот на шпанскиот плоштад во Мостар организира мирна протестна средба на граѓаните на Мостар.

Како што наведуваат во соопштението, со овие мирни протести заедно се обидуваат да го свртат вниманието на јавноста кон проблемот со фемицидот, насилството врз жените, но сакаат да изнесат и барања упатени до сите носители на власт, како на локалната така и на државната власт.

Advertisements

Поврзани вести