НАЈНОВИ ВЕСТИ

Од полноќ поскапуваат горивата

Од полноќ нови цени на нафтените деривати. Регулаторната комисија за енергетика одлучи бензините и дизелот-поскапуваат денари ипол за литар. Еуросупер 95 ќе чини 81,5 денари, додека пак бензинот од 98 октани ќе се продава за 83,5 денари. Дизел горивото ќе се точи по 70,5 денари за литар. Малопродажната цена на мазутот се зголемува за речиси денар и ќе изнесува 40,5 денари за килограм. Малопродажните цени се зголемуваат во просек за 2,09 проценти.