Нови цени на горивата од полноќ – поскапуваат и бензините и дизелот

Освен што ќе плаќаме поскапо овошје и зеленчук, од полноќ ќе точиме и поскапи горива. Регулаторната комисија за енергетика одлучи горивата да поскапат за 1,5 до два денари за литар.
Малопродажните цени на бензинот еуросупер бс-95 и на екстра лесното масло за домаќинство се зголемуваат за 1,5 денари за литар, додека цените на бензинот еуросупер бс-98 и на еуродизел се зголемуваат за два денари за литар.
Новата малопродажна цена на еуросупер бс – 95 ќе изнесува 84,5 денари за литар, еуросупер бс – 98 ќе се продава за 87, еуродизел (д-е-v) за 74, а екстра лесното масло за домаќинство (ел-1) за 73 денари за литар.

Advertisements