Нова драма на небото над САД: Американската војска следи уште еден мистериозен балон

Американската војска следи мистериозен балон кој лета над американско тло, но не е јасно што е и кому му припаѓа, велат тројца американски претставници.

Објектот прелетал над делови на Хаваи, но не поминал над ниту една чувствителна област, изјавија официјални лица.

Војската на САД го следи од крајот на минатата недела и утврди дека не претставува закана за воздушниот сообраќај или националната безбедност и дека не пренесува сигнали, рече еден официјален претставник.

Не е јасно дали станува збор за метеоролошки балон или нешто друго, рече официјалниот претставник, додавајќи дека сад сепак би можеле да го соборат доколку дојде блиску до слетувањето.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста