Најмалку 50 загинати и 200 ранети при серија експлозии на Шри Ланка

Најмалку 50 лица загинаа, а над 200 други се ранети при неколку експлозии во три цркви и три хотели на шри ланка.

Според полициски извори, речиси исто времено одекнале експлозии за време на велигденската миса во католичка црква „свети ентони“ и во три хотели со пет ѕвезди во главниот град на Шри Ланка, Коломбо.

Покрај овие, експлозии имало и во црквата „Свети Себастијан“ во местото Негомбо, на 30 километри од Коломбо, како и во црква во Батикалоа, на 250 километри источно од главниот град на земјата.

Засега никој не презеде одговорност за експлозиите.