Нара: Икарди сака да остане во Интер

Аргентинецот Мауро Икарди сака да остане во Интер. Ова го изјави сопругата на напаѓачот – Ванда Нара.

Дваесет и шест-годишниот напаѓач беше лишен од капитенската лента и според некои сведоштва, причината се неуспешните преговори за нов договор. Голгетерот на „нероазурите“ одби да игра против Рапид Виена, а потоа беше објавено дека има повреда.

За последен пат Икарди беше на теренот на 9-ти февруари во победата од 1:0 над Парма на „Енио Тардини“. Тој ги пропушти последните 7 натпревари за Интер. На негово место Лучано Спалети се потпира на младиот Лаутаро Мартинез, кој во 28 дуели во сите натпреварувања има 8 гола.

„Мауро сака да остане во Интер. Работи на себе за да се смири со клубот. Дури избравме адвокат кој е фан на тимот“, изјави Нара.

Таа, исто така, ја коментираше повредата на Икарди.

 „Проблемот со коленото не е вест. Здравјето сега е негов приоритет“, изјави таа.

Икарди игра за „нероазурите“ од летото 2013-та година, кога беше купен од Сампдорија за 13 милиони евра. Оваа сезона тој постигна 9 гола во Серија „А“ во 20 натпревари. Три од неговите голови се од пенал.

Името, на Икарди е поврзувано со Реал Мадрид, Баерн Минхен, Манчестер Јунајтед и Јувентус.