Над 4.700 потреси регистрирани во Калифорнија од четвртокот досега

RIDGECREST, CALIFORNIA - JULY 06: An onlooker views newly ruptured ground after a 7.1 magnitude earthquake struck in the area on July 6, 2019 near Ridgecrest, California. The earthquake, which occurred July 5th, was the second large earthquake to hit the area in two days and the largest in Southern California in 20 years. (Photo by Mario Tama/Getty Images)

Повеќе од 4.700 земјотреси ја погодија јужна Калифорнија од четвртокот досега, вклучувајќи го и најсилниот од 7.1 степени по Рихтерова скала, а тлото ќе продолжи да се тресе и во наредните месеци.

-Се случуваат (потреси) на секои 30 секунди, секоја минута, вели Џон Белини геофизичар од Американскиот сеизмолошки институт за Си-Ен-Ен.

Првиот силен земјотрес од 6,4 степени се случи во четвртокот, а во петокот вечерта јужниот дел на Калифорнија го погоди земјотрес од 7,1 степени. Во првиот час по овој најсилен земјотрес, имаше уште три земјотреси со јачина од повеќе од пет – еден од 5.5 и два од 5.4 степени.

Сеизмологот Игил Хоксон вели дека научниците веруваат дека во следните шест месеци оваа област ќе ја погодат повеќе од 30.000 земјотреси со магнитуда 1 или поголема.

Веројатноста дека ќе се случи земјотрес од седум степени во следната недела падна на три отсто, јавија американски медиуми.

Од друга страна, веројатноста за земјотрес од шест степени е 27 проценти, па еден или два такви земјотреси може да се очекуваат следната недела.

Според проценките на сеизмолозите, неодамнешниот земјотрес е најсилниот што ја погодил Калифорнија во изминатите 20 години.

Гувернерот на Калифорнија, Гевин Вести, објави денеска вонредна состојба во јужниот дел на Калифорнија, што претрпе значителна штета во петокот, во земјотресот со јачина од 7,1 степени.