Москва повторно мета на напади со дронови, погодена зграда во центарот на градот

epa10779232 A police officer stands in front of a damaged building in the Moscow-City business center following a reported drone attack in Moscow, Russia, 01 August 2023. According to Moscow's Mayor Sergei Sobyanin, a drone hit into the same tower building that already was damaged by another drone on 30 July. The facade of the building on the 21st floor was damaged and windows of about 150 square meters were broken. Two drones were destroyed by air defense systems on the territory of the Odintsovo and Naro-Fominsk regions. The Russian Defense Ministry blamed Ukraine for the attack. EPA-EFE/YURI KOCHETKOV

Рано утрово, беспилотно летало удрило во зграда во изградба во центарот на Москва, соопшти градоначалникот на главниот град на Русија Сергеј Собјанин, објави новинската агенција

Како што пренесува агенцијата, станува збор за шеста по ред ноќ како регионот на главниот град на Русија е цел на воздушни напади со беспилотни летала.  

Градоначалникот на Москва на неговиот канал на Телеграм соопштил дека руската војска соборила уште две беспилотни летала над западниот дел на московскиот регион.  

Силна експлозија рано утрово се слушнала во централниот кварт на Москва, кратко време откако биле прекинати сите летови на аеродромите во градот, објави руската новинска агенција РИА, пренесува Гардијан.  

Инаку, како што се наведува централниот кварт е оддалечен околу пет километри од Кремљ, седиштето на руското претседателство.  

Advertisements