Мобилизација за помош – Тимот од Штип е подготвен да тргне за Турција

epa10450392 Emergency personnel search for victims at the site of a collapsed building after a powerful earthquake in Diyarbakir, southeast of Turkey, 06 February 2023. According to the US Geological Service, an earthquake with a preliminary magnitude of 7.8 struck southern Turkey close to the Syrian border. The earthquake caused buildings to collapse and sent shockwaves over northwest Syria, Cyprus, and Lebanon. 284 people were confirmed dead and more than 2,000 have been injured in Turkey, Turkish vice president said. EPA-EFE/DENIZ TEKIN

Петмината штипски пожарникари од утринава се спремни да заминат во спасувачка мисија во реонот зафатен од земјотрес во Турција. Тие ќе бидат дел од вториот конвој што го испраќа Македонија. Обучени  се да помогаат во вакви ситуациии, а со себе ќе поносат и три сет опреми специјализарани за помош од рушевини.

Комплетно сме подготвени, чекаме наредба од Дирекција за заштита и спасување. Кога ќе се вратеме не знаеме, се зависи од ситуацијата„ изјави Дарко Коцев, командир на ППЕ-Штип.

Вториот македонски конвој е веќе подготвен. Треба да заминат 30лица. Освен штипските, за Турција заминуваат од Кавадарци и Куманово .

„ Сите подготовки се завршени, луѓето се веќе во Дирекцијата, само се чека на владина одлука за да заминат„ изјави Беким Максути, директор на Дирекцијата за заштита и спасување.

Со финансиска помош се вклучија и опшините. На вонредни седници дел од општинските Совети веќе донесоа одлука, а останатите до крајот на неделата.  

Сите советници, акламативно, со едногласна поддржка дадоа зелено светло од општинскиот буџет се издвојат 300.000денари за настраданите во земјотресот во Турција и Сирија„-изјави Иван Јорданов,градоначалник на Штип

Во меѓувреме четворицата студенти од Медицинскиот факултет при УГД кои преку Еразмус програмата се на дообучување во Истанбул се на безбедно, информираат од ректоратот. За да им се излезе во пресрет на турските студенти кои се во голем број, Универзитетот за нив ќе овозможи вонредна сесија. 

Александра Ристевска

Advertisements

Поврзани вести