НАЈНОВИ ВЕСТИ

Македонија

Македонија

Црна Рука– Бела Рука I Дел

Црна Рука– Бела Рука I Дел

ноември 28, 2023

Езотерија. Тајни друштва. Подземната држава во Македонија. Во Кралство Србија во мај 1903 година сурово е ликвидирано кралското семејство Обреновиќ и интронирана е династијата Караџорџевиќ. ... Прочитај повеќе

Денеска ќе бидат ослободени уште 10 заложници во Газа

Денеска ќе бидат ослободени уште 10 заложници во Газа

ноември 28, 2023

Владата на Израел добила список кој содржи 10 заложници кои ги држел Хамас во Газа, а кои се очекува да бидат ослободени денеска според продолжениот ... Прочитај повеќе

САД и Германија ќе продолжат со континуирана помош за Украина

САД и Германија ќе продолжат со континуирана помош за Украина

ноември 25, 2023

По враќањето од ненадејната посета на Киев претходно оваа недела, американскиот секретар за одбрана Лојд Остин го одржа 17-тиот состанок на Контакт групата за одбрана ... Прочитај повеќе

Три настани за сите заинтересирани за вработување во Словенија

Три настани за сите заинтересирани за вработување во Словенија

ноември 24, 2023

По успешните настани „Живот и работа во Словенија“, кои Заводот за вработување на Република Словенија ги одржа во Македонија на почетокот на јуни и во ... Прочитај повеќе

Турција во суперпозиција

Турција во суперпозиција

ноември 24, 2023

Неодамнешната посета на Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган на Сојузна Република Германија повторно ја разбранува јавноста во Европската Унија. Во изјавата дадена по одржаната ... Прочитај повеќе

Примирјето стапи на сила во Газа: „Ништо не е готово додека не се заврши“

Примирјето стапи на сила во Газа: „Ништо не е готово додека не се заврши“

ноември 24, 2023

Утринава стапи на сила четиридневно примирје меѓу Израел и Хамас во Појасот Газа, а попладнево ќе бидат ослободени 13 заложници. Примирјето првично требаше да биде ... Прочитај повеќе

Ослободувањето на заложници од Газа одложено

Ослободувањето на заложници од Газа одложено

ноември 23, 2023

Ослободувањето на првите заложници од Појасот Газа нема да се случи пред петок, вели израелскиот советник за безбедност Цачи Ханбеги. „Преговорите за ослободување на нашите ... Прочитај повеќе

Договорено примирје: Прекин на огнот, размена на заложници во Газа со палестински затвореници

Договорено примирје: Прекин на огнот, размена на заложници во Газа со палестински затвореници

ноември 22, 2023

По неколкунеделната војна, конечно, владата на Израел и Хамас објавија договор со кој се овозможува ослободување на најмалку 50 заложници во Газа, а за возврат ... Прочитај повеќе

Прво видео од заробените индиски работници во тунел

Прво видео од заробените индиски работници во тунел

ноември 21, 2023

За прв пат откако се урна тунелот во северната индиска држава Утараханд беа снимени работниците заробени во тунелот. Веќе девет дена во тунелот се заробени ... Прочитај повеќе

ИДФ со нови шокантни откритија под Џамија во Газа

ИДФ со нови шокантни откритија под Џамија во Газа

ноември 21, 2023

Израелската армија во најновото соопштение вели дека под Џамија во населбата Зејтун, во градот Газа, пронашла работилница што наводно палестинската милитантна група Хамас ја користи ... Прочитај повеќе

Хамас: Блиску сме до примирје со Израел

Хамас: Блиску сме до примирје со Израел

ноември 21, 2023

„Блиску сме до договор за примирје со Израел. Го испративме нашиот одговор до катарските преговарачи“, изјави шефот на палестинската милитантна група Исмаил Ханијех, иако двете ... Прочитај повеќе

САД –  Нови ветришта за проектот две држави Израел и Палестина

САД –  Нови ветришта за проектот две држави Израел и Палестина

ноември 20, 2023

Во  1947 година со резолуција 181 на Обединетите нации  е формиран Израел со пропорции со кои Палестинците на се согласни. Формиран е како држава на ... Прочитај повеќе

ОН згрозени од ужасите во последните 48 часа во Газа

ОН згрозени од ужасите во последните 48 часа во Газа

ноември 20, 2023

Високиот комесар за човекови права на Обединетите нации Фолкер Турк изјави дека е „згрозен од ужасните настани во последните 48 часа во Газа“. „Убиствата на ... Прочитај повеќе

Израелците се префрлија на индонезиската болница во Газа, има нови жртви

Израелците се префрлија на индонезиската болница во Газа, има нови жртви

ноември 20, 2023

Најмалку осум лица загинаа во напад на Израелските одбранбени сили врз индонезиската болница во Појасот Газа, јавуваат светските агенции. По воената операција во најголемиот болнички ... Прочитај повеќе