Кривична против кумановец за ширење расистички материјал преку Фејсбук

Кривична пријава е поднесена против кумановец поради ширење расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем.

СВР Куманово вчера поднесе кривична пријава против И.Ј. (43) од село Пелинце, Општина Старо Нагоричане поради сомнение дека сторил кривично дело „ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем“.

Како што соопшти МВР, делото го сторил во неделата преку социјалната мрежа