Кратко, ама силно невреме ги погоди Швајцарија и Италија

Едно лице загина, а неколку се повредени кога силно невреме погоди мало гратче во западна Швајцарија, а невремето во раните вечерни часови ја погоди и северна Италија.

Неколку лица се повредени во невремето во областа Ла Шо де Фонд, соопшти полицијата во регионот Нојшател, без да прецизира бројки.

Едно лице загина кога градежен кран паднал и удрил во автомобил, кој потоа се запалил. Швајцарската федерална канцеларија за метеорологија и климатологија (MeteoSwiss) доцна утрото извести за налет на ветер од 217 километри на час измерен на аеродромот Ла Шо-де-Фонд.

Сè уште се разјаснува дали станува збор за силен надолен двигател или за торнадо поврзано со бура која брзо се развива што ја погоди областа, изјави портпаролката на МетеоСвис за ДПА.

Краткото, но моќно невреме предизвика и значителна материјална штета во градот во близина на француската граница. Новинската агенција Кистон-СДА извести за голем број уништени возила, откорнати покриви и откорнати и скршени дрвја.

Железничките врски беа прекинати откако дрвја и столб од висок напон паднаа на шините.

Силно невреме попладне го погоди северот на Италија, а локалните медиуми и социјалните мрежи јавуваат дека торнадо ја погоди областа околу Милано. Пожарникарите биле повикани да интервенираат поради поплави, разнесени покриви и паднати дрвја.

Advertisements

Поврзани вести