Ковачевски: Со Мицкоски ќе разговараме за добивање поддршка од вмро-дпмне за евроинтеграциите

Ковачевски овие денови е во Братислава и од таму во изјава за македонската информативна агенција вели дека на средбата со лидерот на опозицијата христијан мицкоски ќе разговарал за две работи – за одлуките потребни за европската интеграција на државата односно за уставните измени и за добрососедските односи.

– На средбата ќе треба да се изнајде начин од нивна страна да ја поддржат оваа одлука, бидејќи уставните измени се глас за нашата интеграција во еу и не смее и не може да биде предмет на дневно-политички калкулации или на добивање политички поени. Ковачевски вели дека бил рационален оптимист и дека верува во остварување на целта – членство во ЕУ

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста