Иванов во официјална посета на Чешката Република

Former Yugoslav Republic of Macedonia (FYROM) President Gjorge Ivanov and EU enlargement commissioner give a press conference on September 4, 2012 after their talks at EU headquarters in Brussels. Macedonia was granted EU candidate status in 2005, but the start of the accession talks has been blocked ever since by Greece due to the name row. Athens and Skopje have been at loggerheads over the right to the name Macedonia since the former Yugoslav republic proclaimed independence in 1991, as a northern Greek province has the same name. AFP PHOTO / GEORGES GOBET (Photo credit should read GEORGES GOBET/AFP/GettyImages)

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов престојува во дводневна официјална посета на Чешката Република.

Иванов, како што соопшти неговиот кабинет, денеска во Прага со највисоки државни и воени почести ќе биде примен од претседателот на Чешката Република, Милош Земан. Предвидено е двајцата претседатели да одржат заедничка средба, по што двете официјални делегации ќе одржат пленарен состанок.

Во рамки на дводневната официјална посета на Чешката Република, претседателот Иванов ќе оствари средби со претседателот на Владата на Чешката Република, Андреј Бабиш, со претседателот на сенатот, Милан Штех и со претседателот на Пратеничкиот Дом, Радек Вондрачек.

Македонскиот претседател е придружуван од неговата сопруга, Маја Иванова, која во рамки на дамската програма, ќе го посети Националниот институт за аутизам – НАУТИС во Прага.