Задолжителни ПЦР-тестови за патниците од Косово кои поминуваат низ земјава

epa08340321 A healthcare professional wearing protective hand gloves at works at the Oglio Po Hospital, during the coronavirus emergency, in Casalmaggiore, northern Italy, 03 April 2020. Italy is under lockdown in an attempt to stop the widespread of the SARS-CoV-2 coronavirus causing the Covid-19 disease. EPA-EFE/ANDREA FASANI

Сите патници, државјани на Косово кои поминуваат низ Македонија, треба задолжително да приложат негативен ПЦР-тест, кој не е постар од 72 часа, одлучи Владата на денешната седница.

– На оваа своја седница Владата ја усвои препораката на Комисијата за заразни болести согласно која сите патници, државјани на Косово коишто поминуваат низ Република Северна Македонија, треба задолжително да приложат негативен ПЦР тест не постар од 72 часа, соопшти владината прес-служба.

Advertisements

Поврзани вести