НАЈНОВИ ВЕСТИ

Економија

Економија

Битиќи: Може да ги зголемиме платите во јавниот сектор, ако нашите родители, баби, дедовци добиваа соодветни услуги  

ноември 20, 2023

Наместо решенија , Владата обвинува дека луѓето кои се на улица да бараат поголеми плати не си ја вршат работата .  Не било проблем да ... Прочитај повеќе

Смрзнати се студентите во „Стив Наумов“, директорот тврди проблемот е решен, на терен радијаторите уште се студени

ноември 20, 2023

Нема парно греење во студентскиот дом „Стив Наумов“ во скопска автокоманда, поради дефект на парноводната мрежа. Радијаторите се студени веќе неколку дена, а тоа претставува ... Прочитај повеќе

И вработените во ФЗОМ излегуваат на протест в петок

ноември 19, 2023

Институциите пред крах. Секојдневно расте незадоволството и револтот во државната администрација. И Вработените во фондот за здравство заедно со административците од судовите, обвинителства, правобранителстовото и ... Прочитај повеќе

Никој не знае колку странци работат во Македонија

ноември 18, 2023

Владата да го промени законот за вработување и работа на странци и по примерот на Хрватска да ја укине квотата за работни дозволи за странци.Ако ... Прочитај повеќе

Брза железничка линија Скопје – Ниш – Белград: Ковачевски во Србија слави и пее, дома железницата се распаѓа

ноември 17, 2023

Во Македонија возови нема, но во иднина ќе сме се возеле преку нова пруга со 160 км на час до Белград. Приклучок на железничкиот коридор ... Прочитај повеќе

Иако вети дека ќе ги намали, власта нема конкретен одговор за функционерските плати

ноември 17, 2023

Власта се фали дека со буџетот за 2024 година платите за функционерите нема дополнително да поараснат, но дали воопшто и ќе се намалат не кажува. ... Прочитај повеќе

КСОМ: Бараме 30% повисоки плати за здравствените работници и бенефициран стаж, ако власта нема слух ќе има протестен марш

ноември 16, 2023

Зголемување на платите од 30%, четири отсто инфективен додаток, корекција на Колективен договор, бенефициран стаж и поголема заштита за здравствените работници. Со вакви барања излегоа ... Прочитај повеќе

Владата планира да троши „како луда“ и наредната година, новиот Буџет тежи цели 5.5 милијарди евра

ноември 14, 2023

Рекордни 5,5 милијарди евра и над една милијарда задолжување - Владата ја скрои државната каса за 2024 година  во која очигледно нема намера да го ... Прочитај повеќе

Мизо за Алфа: Факт е дека Македонија нема стратегија за привлекување на странски инвестиции

ноември 13, 2023

Политичката нестабилност во Македонија сериозно го „разниша“ бизнисот и затоа во земјава има се помалку нови странски инвестиции. Од Асоцијацијата на странски компании со технолошко ... Прочитај повеќе

Дали „Чебрен“ ќе биде нов „бомбона“ бизнис на СДСМ? – ВМРО – ДПМНЕ  бара одговори

ноември 13, 2023

Кога грчки Архиродон ќе го добие македонскиот бакшиш – ХЕЦ Тиквеш? Три месеци откако ќе почне да го гради ХЕЦ Чебрен или три месеци откако ... Прочитај повеќе

Експерти за Алфа: Сивата економија „јаде“ половина милијарда евра приходи од буџетот, власта само немо посматра

ноември 12, 2023

Никако да се стави крај на сивата економија и корупцијата во Македонија кои се навлезени во секоја пора од општството, и на големо уништуваат стотици ... Прочитај повеќе

Трагедија во Прилеп: Родила здраво машко бебе, по неколку дена починало на Детската Клиника во Скопје од сепса

ноември 12, 2023

Се породив во прилепската болница и родив здраво машко дете со 2.700 g, за по една недела да ми кажат дека моето дете се разболело ... Прочитај повеќе

Не стивнуваат проблемите во скопски „Водовод“, вработените и Синдикатот бараат одговорност од директорот

ноември 11, 2023

Хаосот во „Водовод“ не престанува. Меѓу последните информации што од таму доаѓаат е и таа дека директорот Драган Илиевски, заедно со негови поддржувачи во претпријатието, ... Прочитај повеќе

Eкономисти и бизнисмени: EK ги нотираше сите слабости на македонската економија

ноември 10, 2023

Најновиот извештај Европската комисија е и повеќе од реален во однос на економската стабилност на земјава. Овој став го делат и економистите и бизнисмените. Велат ... Прочитај повеќе