Десет загинати лица, 70 повредени на колеџ во Крим

Десет луѓе загинаа, а 70 се повредени во експлозија на Техничкиот факултет во кримскиот град Керч. По првичните информации дека причина за несреќата била експлозија на гас, заменикот началник на руската Национална гарда изјави дека експлозијата е предизвикана од рачно изработена експлозивна направа. Експлозијата во Керч беше терористички напад, потврди рускиот Истражен комитет. Тие отворија кривична истрага за терористичкиот напад. Агенцијата соопшти дека прелиминарната истрага на лице место открила дека експлозивната направа била исполнета со некои метални фрагменти. Очевидци велат дека амбулантни и други возила за итни случаи се упатиле кон местото на експлозијата, која според некои извештаи се случила во кафетеријата.