Две тинејџерки од Штип прегазени на пешачки пред училиште

Две тинејџерки од Штип прегазени на пешачки пред училиште

Две девојчиња на возраст 15 и 16 години , ученички во штипското средно училите „Коле Нехтенин„ утринава беа прегазени додека преминувале на пеачки премин н булеварот „Гоце Делчев„. Несреќата се случи утринава пред 7.30минути. Девојчињата го поминувале пеачкиот, кога во нив удрило возило цитроен Ц1 со германски регистарски таблички , а управувано од 28 – годишен штипјанец со иницијали Н.Б.

Едно од девојчињата од ударот се здобило со тешки телесни повреди, односно со скреници на карлицата, додека другото девојче е со набиеници и полесни повреди. Директоркта на училиштето Јованка шалева вели дека на пеачкиот се движеле четири девојчиња . Првите две кои го поминале пешкиот слунале удар и останле во шок. Директорката на училитето побара засилено полицско присуство и поголемо внимание од страна на учениците. Пред неколку години на истото место на пешаки премин загина средношколец. Тогаш се изгради нов кружен тек , а беше поставена и сигнализација.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus ( )