Двајца загинати во невремето на истокот на САД, илјадници жители без струја

Поголемиот дел од источниот дел на САД во понеделникот беше погоден од силно невреме, во кое загинаа најмалку две лица, стотици илјади останаа без струја, а илјадници летови беа откажани или одложени.

Милиони луѓе беа под предупредувања за тешки временски услови, вклучително и можност за торнада, бидејќи дожд, силен ветер и град го погодија речиси целиот источен брег, од Алабама до Њујорк.

Националната метеоролошка служба (NWS) предвиде „умерен ризик“ од опасни бури, со налети до 130 километри на час.

Бидејќи заканата од тешки временски услови се намали до доцна навечер, некои области се соочија со закани од поплави бидејќи дождот продолжи да паѓа.

NWS издаде предупредувања за поплави за Вашингтон и соседните градови во Вирџинија, Арлингтон и Александрија до вторник. Град со дијаметар до 11,5 сантиметри падна во Вирџинија, соопшти NWS.

Advertisements